Consiliul Județean Timiș s-a întrunit, vineri, într-o primă ședință în noul mandat 2024-2028.
Convocarea plenului s-a făcut în principal pentru alegerea vicepreședinților CJ Timiș, așa cum puteți citi AICI.
Ordinea de zi a fost însă suplimentată cu un Proiect de Hotărâre care viza modificarea unui post din organigramă.
Astfel, noul președinte al CJ Timiș, Alfred Simonis, a dorit transformarea unui post de consilier personal în director de cabinet, o titulatură mai degrabă pompoasă decât una cu un conținut relevant, un fel de “Mărie care cu altă pălărie“.
Decizia se înscrie însă în vechile metehne PSD-ist, împăunarea cu titluri și funcții, Alfred Simonis declarând recent că nu își dorește să fie “Baron Local“, ci, eventual, “Conte“.
“Potrivit art. 545 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare, activitatea cabinetului președintelui consiliului județean este coordonată de către directorul de cabinet, care este funcție contractuală de execuție“, se arată în proiectul aprobat de consilierii județeni.
Înființarea postului de director de cabinet se bate însă cap în cap cu declarațiile noului șef al CJ Timiș, Alfred Simonis, care în mod repetat a declarat că dorește o reformă reală a administrației județene, prin desființarea de structuri, concedierea de personal și reducerea numărului de șefi.
Ori, prima măsură pe care Alfred Simonis a luat-o a fost chiar înființarea unui post de director, de unde se remarcă deja o lipsă totală de coerentă între fapte și vorbe.
Ultimul șef de cabinet al președintelui CJ Timiș, al lui Alin Nica, a fost Iosif Nicoară, zis și “Borsetă“, care a fost protagonistul celebrului scandal național cunoscut drept “Afacerea Dubai“.
Reamintim că Alfred Simonis și-a început mandatul cu late două decizii controversate, numirea în posturile de consilieri personali a fostului șef al PNL Timiș, Nicolae Robu și a fostului șef al USR Timiș, Cristian Moș.