Trei cetățeni străini din Sri Lanka și Bangladesh cu ședere ilegală depistați de polițiști. S-au emis decizii de returnare

Poliţiştii Serviciului pentru Imigrări al judeţului Timiș au desfăşurat ieri o acțiune pe linia prevenirii şi combaterii şederii şi muncii ilegale a cetăţenilor străini. Au fost emise decizii de returnare pentru trei cetățeni străini.

Polițiștii de imigrări din județul Timiș, au depistat cu şedere ilegală trei cetăţeni străini, doi din Sri Lanka și unul din Bangladesh, toți bărbați, cu vârste cuprinse între 26 şi 45 de ani, în urma unei acțiuni pe linia prevenirii şi combaterii şederii şi muncii ilegale a cetăţenilor străini, pe raza de competenţă. 

„În urma verificărilor s-a constatat faptul că persoanele în cauză au intrat legal în țara noastră, însă la expirarea dreptului de şedere nu au părăsit teritoriul României şi nici nu au întreprins demersurile legale pentru prelungirea acestui drept. Pe numele celor doi bărbați din Sri Lanka au fost emise decizii de returnare, prin care sunt obligați să părăsească voluntar teritoriul României în cel mult 15 zile, în conformitate cu prevederile OUG 194/2002, republicată, privind regimul străinilor în România, cu modificările şi completările ulterioare, iar față de cetățeanul din Bangladesh s-a dispus măsura îndepărtării sub escortă”, transmite Serviciul pentru Imigrări al județului Timiș.

Timiș: caz revoltător la Deta – cetățenii reclamă “mușamalizarea“ unui accident după ce un posibil angajat al Poliției de Frontieră a lovit un copac – ar fi sustras plăcuțele de înmatriculare și a plecat de la locul faptei – ar fi avut un conflict la Festivalul Ceaunul

Un accident rutier a avut loc sâmbătă, în orașul Deta, județul Timiș, în timpul festivalului „Ceaunul”. Potrivit informațiilor primite de Buletin de Timișoara de la cetățenii din zonă, un autoturism…

Recomandările noastre