Locuitorii din comuna Moșnița Nouă au ghinion cu sensurile giratorii.
Recent, un scandal a izbucnit între administrațiile locale din Timișoara și Moșnița Nouă în privința unui sens giratoriu nou care este construit pe Calea Buziașului.
Nici bine nu s-a închis scandalul, despre care puteți citi AICI, de pe Calea Buziașului, cu remiză, ca la șah, că a izbucnit un altul, tot în Moșnița Nouă.
Altfel, un magazin Lidl este terminat de câteva săptămâni pe Drumul Boilor, dar nu a fost încă deschis pentru a fi amenajat un sens giratoriu pentru a fluidiza traficul.
Sensul giratoriu construit de magazin pe drumul județean nemulțumește șoferii care trec prin zonă, deoarece ar fi prea îngust, iar la orele de vârf cozile ar urma să fie infernale, mai ales după începerea anului școlar.
Astfel, cetățenii și-a exprimat nemulțumirile pe grupurile de Facebook.
Unul dintre șoferi chiar a realizat un clip video în sens, pe care îl compară cu recentele caricaturi ridicate pe Calea Timișoarei din Giroc, așa cum puteți vedea AICI.
”Buna dimineata. Continuand discutiile despre sensurile proaspat construite, cum vi se pare noul sens de la Lidl, de pe Boilor ? Mie imi pare sensul foarte mare si iesirile foarte inguste, pe una din ele chiar iesi de pe carosabil pe pietris si se formeaza o groapa.. Vineri era groapa deja formata si asfaltul plin de pietris, sambata au venit si au mai pus niste piatra acolo, in aceasta dimineata, asfaltul din nou plin de pietris si gaura incepe sa se formeze .. Se poate face ceva in privinta asta”, a scris o doamnă care a postat și câteva poze.
”Nu am crezut ca am sa vad vreodată aceste sensuri ..copiem pe cei din comuna Giroc?? Jenant aceste sensuri.,,ca la sat”, a scris alt comentator.
”Cine avizeaaza aceste proiecte de sens giratoriu sa răspundă! TURNULETE, de 1m abea ai vizibilitate la trecerea de pietoni, plasticuri…! Un rondou de flori cu bordură era mai elegant!”, este o altă părere a unui locuitor al comunei.
”Ăla pare a fi ceva temporar…altfel este o glumă bună!”, scrie indignat un șofer.
”Stalpii aia si balizele alea din plastic sunt niste mizerii..niste praf in ochi. Faceti un sens adevarat cu intrari si iesiri late ca sa nu ne rupem masinile si faceti un rondou din piatra cimentat de asfalt, il umpleti cu pamant si plantati ceva iarba sau plante mici acolo. Nu va mai bateti joc de noi”, comentează un alt cetățean.
Primarul comunei Moșnița Nouă, Gerald Simonis, a reacționat la comentariile cetățenilor și a încercat să calmeze spiritele, spunând că în viitorul apropiat Consiliul Județean Timiș, condus de fratele său, Alfred Simonis, și el locuitor al comunei, va realiza un alt sens giratoriu, mai profesionist.
”AC-ul a fost eliberat fără nici un sens giratoriu de către fosta administrație și linia continuă bloca accesul la un cartier. Total greșit pentru o intersecție cu un drum de 26m. (Conform legii). O soluție temporară a fost acceptată de către Lidl la insistentele mele. Lipsa unui sens bloca tot drumul. Linia continuă care obligă cetățenii de pe străzile respective să meargă 1km și apoi să întoarcă. Mai departe se ocupă CJT. Nu aveam cum să îi oblig Lidl, având în vedere că fosta administrație le-a autorizat fără sens, și așa au existat vreo 10 întâlniri până au acceptat modificările. Nu îmi permit să bag primăria în procese dacă nu am 100% dreptate. Este o soluție temporară făcută de către Lidl pentru că o stradă înainte de sens are interzis la stânga. Cu siguranță pe viitor CJT va veni cu o soluție definitivă”, le-a transmis Gerald Simonis cetățenilor.
Ca fapt divers trebuie spus că fost administrație a comunei Moșnița Nouă a fost condusă de PNL, prin Florin Bucur, iar terenul pe care este construit magazinul LIDL a fost cumpărat de companie de la samsarul imobiliar Alexandru Proteasa, de la Moșnița Imobiliare, pe vremea aceea vicepreședinte al Consiliului Județean Timiș.



Sursa video: Dan Sauca
Sursa foto: Andreea Onode
