VIDEO. Timiș: dezastru la restaurantul La Vida din Giroc găsit de Protecția Consumatorilor – carne vidată împreună cu muște – în camera frig erau 20 de grade – frigidere murdare și pline de sânge – mâncare expirată – firma nu deține nici aviz de funcționare, nici autorizație sanitar veterinară

Protecția Consumatorilor Timiș a realizat un control la restaurantul La Vida din comuna Giroc.

Localul aparține firmei Jasmine Residence Construct SRL.

VIDEO AICI.

Inspectorii au constatat mai multe abateri, potrivit unui comunicat de presă.

Întreg spațiul neigienizat corespunzător, spațiul frigorific nefuncțional, cu scurgeri de apă în interiorul acestuia, congelator neigienizat cu scurgeri sangvine din produsele animale depozitate, ustensile de lucru neprofesionale, coșuri pentru colectare deșeuri fără capac și pedală, prezența insectelor vii si moarte (muște) in blocul alimentar, spatiul de depozitare (scaune, perini, mobilier divesrs) în imediată apropiere a blocului alimentar, produse (materii prime) lipsite in totalitate de elemente de identificare/caracterizare necesare stabilirii conformității acestora, care nu respecta condițiile de păstrare, cu data limită de consum depășită(EXPIRATE). Operatorul economic nu deține Autorizație DSVSA și nici Acord de funcționare emis de Primărie. Instrumentele de măsurare a produselor oferite consumatorilor nu sunt verificate metrologic. Lista meniu conține ingrediente precum parmezan si smântână, dar in realitate se utilizeaza brânză dură, respectiv produs de gătit pe baza de grasimi vegetale- practică comercială înșelătoare“, arată sursa citată.

Ca urmare inspectorii de la Protecția Consumatorilor au dispus mai multe sancțiuni și măsuri.

Amenzi contravenționale în cuantum total de 8000 lei. Oprirea definitivă de la comercializare și scoaterea din circuitul consumului uman a peste 23 kg de produse neconforme. Oprirea temporară a prestării serviciilor până la remedierea deficiențelor constatate“, mai arată Protecția Consumatorilor Timiș.

Mizeria, prezența insectelor vii și moarte, produsele cu data limită depășită ( EXPIRATE) NU au nici o justificare. Măsurile sunt și vor fi ferme, indiferent de numele sau mărimea operatorului economic“, a declarat directorul Gubandru Mihai Alin.

Recomandările noastre