Timișoara: sportivul Marian Enache care a câștigat medalia de aur la dublu vâsle la Jocurile Olimpice de la Paris alături de Andrei Cornea a fost legitimat la CSS Bega și sportivul numărul 1 în județul Timiș

Sportivii Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea au adus prima medalie de aur pentru canotajul românesc la Jocurile Olimpice, după ce au câştigat proba de dublu vâsle masculin. Este a doua medalie de aur pentru România la Paris, după cea a lui David Popovici la 200 metri liber.

Campioni europeni în exerciţiu, Andrei şi Marian au făcut o cursă excelentă la Paris, iar finalul a fost fabulos.

Ei au încheiat proba în şase minute, 12 secunde şi 58 de sutimi.

Pe locul doi s-a clasat Ţările de Jos, iar pe trei Irlanda.

Unul dintre sportivi Marian Florian Enache și-a început cariera la Timișoara.

Acum 14 ani Marian Enache era selectat de profesoara Elvira Văsuț Alecu pentru canotaj și venea la Timișoara să se legitimeze la CSS Bega. A obținut rezultate excelente la nivelul juniorilor, devenind la un moment dat sportivul numărul 1 în județul Timiș. Astăzi, alături de colegul Andrei Cornea, a reușit să câștige medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, la proba de dublu vâsle masculin, rezistând eroic atacurilor bărcii olandeze și reușind să se distanțeze pe ultimii 500 de metri. Felicitări, băieți! Felicitări de asemenea și fetelor noastre de argint, Simona Radiș și Ancuța Bodnar, cei mai frumoși ani sunt cei ce vor veni!“, a transmis Politehnica Timișoara.

Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea au cucerit a patra medalie pentru România la Paris, a doua de aur, după cele obţinute de David Popovici (aur şi bronz) şi Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (argint).

Andrei Cornea s-a născut la 10 noiembrie 1999, la Vatra Dornei, iar Marian Enache la 5 august 1995, la Târgu Cărbuneşti (Gorj).

E prima medalie de aur la masculin într-o probă de vâsle în istoria canotajului românesc.