VEST: rețea de trafic de droguri destructurată la Arad – șase persoane arestate – una acuzată și de exploatarea sexuală a unei minore de 16 ani

Nouă persoane au fost reținute în urma unei ample operațiuni antidrog desfășurate la Arad. Procurorii DIICOT susțin că membrii grupării vindeau cocaină și substanțe psihoactive, iar unul dintre suspecți este acuzat că a exploatat sexual o minoră de 16 ani.

Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Arad a dispus, joi, arestarea preventivă pentru 30 de zile a șase persoane și plasarea în arest la domiciliu a altor trei, într-un dosar care vizează trafic de droguri de mare risc, operațiuni cu substanțe psihoactive și trafic de minori.

Măsurile au fost luate după cele 16 percheziții efectuate pe 3 iunie de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Arad și procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Arad.

Anchetatorii au reținut nouă persoane, șapte bărbați și două femei, despre care susțin că ar fi procurat, deținut, manipulat, intermediat și comercializat cocaină și substanțe cristaline precum 2MMC, 4-CMC și α-Etilaminopentiofenonă. Drogurile ar fi fost vândute cu sume cuprinse între 150 și 550 de lei pentru o tranzacție.

Potrivit anchetei, una dintre persoanele cercetate este acuzată și de trafic de minori. Procurorii susțin că, în perioada 2025-2026, aceasta ar fi recrutat o adolescentă de 16 ani și ar fi adăpostit-o în diferite locații din municipiul Arad pentru a o exploata sexual.

Conform DIICOT, victima ar fi fost obligată să practice prostituția, inclusiv prin agresiuni fizice repetate, iar banii obținuți ar fi fost însușiți de suspect.

În același dosar, o altă persoană este cercetată pentru conducerea repetată a unor autoturisme, deși avea suspendat dreptul de a conduce.

Pe parcursul investigațiilor, anchetatorii au indisponibilizat cantități de droguri și substanțe interzise. În urma perchezițiilor au fost ridicate substanțe vegetale și cristaline aflate în curs de expertizare, obiecte cu urme de substanțe, sume de bani și alte mijloace de probă.

La acțiune au participat polițiști ai brigăzilor de combatere a criminalității organizate din Arad, Timișoara și Oradea, polițiști ai IPJ Arad, jandarmi și specialiști ai Direcției Regionale Vamale Timiș.

Persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile procesuale prevăzute de lege.

Recomandările noastre