VIDEO. Timișoara: caz dificil rezolvat cu bine la Maternitatea Odobescu – un nou-născut salvat deși sângele său nu era compatibil cu cel al mamei

Un caz medical complex a fost gestionat de echipele Spitalul Municipal de Urgență Timișoara, după ce o mamă din județul Dolj a ajuns la Maternitatea Odobescu în timpul unei sarcini cu risc crescut, pentru monitorizare și tratament de specialitate.

VIDEO AICI.

Nou-născutul s-a confruntat la naștere cu insuficiență respiratorie cauzată de prematuritate, dar și cu o formă severă de anemie determinată de incompatibilitatea Rh dintre mamă și copil.

Echipele medicale de neonatologie, pediatrie și obstetrică au intervenit rapid, reușind stabilizarea nou-născutului prin tratamente complexe și monitorizare continuă.

Potrivit medicilor, una dintre procedurile esențiale a fost exsanguinotransfuzia, utilizată în cazurile de incompatibilitate Rh severă.

Problema cea mai arzătoare a fost incompatibilitatea dintre sângele mamei și al bebelușului, ea fiind Rh negativ, iar bebelușul Rh pozitiv. Atunci am trecut prin această procedură laborioasă, numită exsanguinotransfuzie”, a explicat dr. Oana Man, medic primar pediatru în cadrul Maternității Odobescu.

După mai multe săptămâni de tratament și supraveghere medicală, copilul a fost externat și a plecat acasă împreună cu mama sa.

Recomandările noastre