Timișoara: șeful Consiliului Județean, Alfred Simonis, mesaj de final de an în care a prezentat un scurt bilanț – “am demarat proiecte mari care dau direcție Timișului și îl așază acolo unde îi este locul – foarte important este că am făcut Guvernul să înțeleagă că nu mai putem fi tratați de sus“

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a transmis un mesaj de final de an în care a prezentat un bilanț al anului 2025, vorbind despre deciziile asumate, proiectele demarate și direcția de dezvoltare a județului.

În mesajul adresat timișenilor la finalul anului, președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a arătat că 2025 a fost un an dificil atât pentru administrația județeană, cât și pentru cetățeni, marcat de hotărâri grele, unele nepopulare, dar pe care le consideră necesare.

Alfred Simonis a subliniat că rolul unui președinte de Consiliu Județean nu este de a căuta popularitate, ci de a-și asuma responsabilitatea pentru decizii cu impact pe termen lung, chiar și atunci când acestea generează nemulțumiri. Potrivit acestuia, unele reacții critice au fost amplificate artificial în spațiul public, pe fondul unor interese financiare private, însă administrația județeană nu s-a abătut de la direcția pe care o consideră corectă pentru județ.

Președintele CJ Timiș a insistat asupra ideii că administrația publică trebuie să servească interesul general și să evite abordările populiste, mai ales în ceea ce privește serviciile esențiale pentru locuitorii județului. În acest context, Simonis a arătat că în 2025 s-a pus accent pe ordine administrativă, deblocarea unor proiecte amânate de ani de zile și pe investiții în domenii considerate prioritare, precum sănătatea, infrastructura rutieră, educația și cultura.

În bilanțul prezentat, Alfred Simonis a enumerat mai multe proiecte care au început să prindă contur, printre care Institutul Regional de Oncologie Timișoara (IROT), Centrul de Mari Arși, Castelul Huniade, descărcarea de pe autostrada A1, modernizarea drumurilor județene, investiții în școli și stadion, precum și asocieri cu primăriile din județ.

Totodată, președintele Consiliului Județean a afirmat că administrația județeană a reușit să impună o relație diferită cu Guvernul, astfel încât județul Timiș să beneficieze de investiții guvernamentale proporționale cu contribuția sa la bugetul de stat.

Alfred Simonis a recunoscut existența unui climat de neîncredere și a unor așteptări ridicate în rândul cetățenilor, dar a subliniat că deciziile luate în prezent sunt gândite pentru anii următori, nu pentru beneficii de moment sau capital politic.

În finalul mesajului, președintele CJ Timiș a transmis urări de sănătate și liniște timișenilor și a îndemnat la încredere în anul 2026, reiterând că administrația județeană își propune să livreze rezultate, nu promisiuni.

Recomandările noastre

Cele mai citite articole