Primăria Municipiului Timișoara extinde rețeaua de piste de biciclete printr-un proiect propus de timișoreni, în cadrul procesului de bugetare participativă 2024.
Comunitatea a semnalat nevoia unei piste sigure pe strada Cosminului, având în vedere că, în prezent, bicicliștii sunt nevoiți să utilizeze Strada Salcâmilor, cu trafic periculos pe două sensuri.
Ca răspuns, municipalitatea – prin Societatea de Drumuri Municipale – va amenaja o pistă dublă, cu o lățime de 2 metri, cu delimitatoare pentru siguranță.
“Extindem treptat rețeaua de piste sigure pentru bicicliști, amenajate pe carosabil, cu traversări semnalizate corespunzător și priorități dedicate. Răspundem la nevoia bicicliștilor de a nu mai circula pe strada Salcâmilor, unde traficul este periculos, prin amenajarea unei noi piste pe strada Cosminului. Noul culoar velo a fost propus și votat pe bugetare participativă. Va începe de la Școala Generală Nr. 25, va traversa Parcul Adolescenței, va continua pe Strada Cosminului și se va încheia pe Strada Diaconul Coresi. E o pistă care se conectează cu traseul existent Traian Lalescu – Doctor Aurel Cândea – Martir Sorinel Leia – Cosminului. Pregătim și extinderea traseului velo de pe strada Eneas până la limita cu Giroc. Acest tronson va conecta sudul Timișoarei – zona Giroc – cu malul Begăi și centrul orașului“, a declarat, marți, Ruben Lațcău.
