Timișoara: viceprimărița Paula Romocean declarată incompatibilă de ANI consideră decizia “complet disproporționată și absurdă“

Agenția Națională de Integritate a anunțat luni, 12 ianuarie, că viceprimărița USR a Timișoarei, Paula Romocean, a fost declarată incompatibilă.

Decizia ANI se referă la acțiuni care au avut loc înainte ca Paula Romocean să dețină funcția de viceprimar, așa cum puteți citi AICI.

În replică la decizia ANI, Paula Romocean a declarat că decizia este absurdă.

Informațiile apărute azi în mass-media se referă la ceea ce ar fi semnalizat ca incompatibilitate sistemul automatizat de analiză a declarațiilor de avere și interese al Agenției și nu la o decizie definitivă. Aștept decizia Agenției Naționale de Integritate după realizarea întregii proceduri care presupune și analizarea punctului de vedere transmis de mine. Am fost membru simplu în biroul local al USR Timișoara și am fost desemnată de Consiliul Local Timișoara să fiu membru în consiliul de administrație la Spitalul Municipal Timișoara, între iunie 2021-mai 2023, cu o majoritate largă. Ambele poziții sunt neremunerate. Legea sănătății din 2006 prevede că nu poți avea în același timp o funcție de conducere politică și o funcție într-un CA de spital. Or, poziția de membru simplu în Biroul Local USR Timișoara nu este o funcție de conducere, în sens juridic, nu are atribuții externe, nu gestionează bugete și nu a influențat în niciun fel activitatea Consiliului de Administrație unde am acționat cu bună-credință, transparent și în interes public. Sancțiunea prevăzută de legea sănătății din 2006 este strict încetarea mandatului din CA, iar mandatul meu din CA a încetat în mai 2023. ANI pare că dorește să-mi interzică să-mi exercit meseria timp de 3 ani, o interpretare complet disproporționată și absurdă a legii. A deține simultan două funcții simbolice, neplătite și fără putere decizională nu poate constitui un act de corupție sau o incompatibilitate reală, iar dacă ANI interpretează legea în mod abuziv, ea ar trebui clarificată. Activitatea mea rămâne concentrată pe munca de viceprimar și pe proiectele pentru timișoreni“, a declarat Paula Romocean.

Timișoara: miniștrii Oana Țoiu și Dragoș Pîslaru așteptați la un summit european cu participanți din 15 țări – orașul devine centrul discuțiilor europene cu primari ai unor capitale europene, reprezentanți ai instituțiilor UE, ambasadori și politicieni

Pe 30 septembrie 2025, Timișoara devine centrul discuțiilor europene în cadrul Timișoara Cities Summit, pe tema extinderii Uniunii Europene. Acest eveniment de anvergură europeană reunește participanți din 15 țări de…

Recomandările noastre