Timișoara: șapte formații redutabile participă la Festivalul Fanfarelor – evenimentul are loc duminică, 24 septembrie, la Muzeul Satului, cu Fanfara din Giroc, din Vărădia, din Cozmești sau din Mercina

În ultima duminică a lunii septembrie, sunteți invitați să retrăiți emoțiile, nostalgia și atmosfera Banatului de altădată, la Festivalul Fanfarelor.

Cea de-a 35-a ediție a evenimentului se va desfășura duminică, 24 septembrie 2023, și va aduce pe scena Muzeului Satului Bănățean șapte redutabile formații muzicale.

Festivalul este organizat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, iar accesul publicului este liber.

Festivalul se va deschide  la ora 16:30, cu  parada fanfarelor în incinta Muzeului Satului Bănățean. De la ora 17:00, va începe spectacolul în cadrul căruia fiecare fanfară  va susține un recital pe scena muzeului. Invitații de anul acesta sunt: Fanfara Blue Brass; Fanfara Bisericii Ortodoxe din Almaș, județul Arad; Fanfara Bega; Fanfara Societății Culturale Doinitorii Banatului din Mercina, comuna Vărădia, județul Caraș– Severin; Fanfara din Giroc și Fanfara Trandafirul Calafindești din județul Suceava. De la ora 19:00, publicul va avea ocazia să asculte un recital susținut de invitații speciali ai acestei ediții, Ina Chiriac și Fanfara din Cozmești, județul Iași“, arată organizatorii.

Programul muzical va fi prezentat de Tania Stavilă- Țunaș.

PROGRAM. Timișoara 2023 – spectacol stradal de poezie, Pop Talk–Spam Index, Forumul Medierii Culturale, atelier și discuții “Cum se dezvoltă stima de sine“

𝐂𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐮𝐥 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐚𝐥 pentru săptămâna 𝟑𝟎 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 – 𝟔 𝐨𝐜𝐭𝐨𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 te invită să descoperi farmecul zilelor de toamnă, într-un mod artistic și plin de culoare.              🍂 𝐒𝐚̂𝐦𝐛𝐚̆𝐭𝐚̆, 𝟑𝟎 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞: 🤸‍♀️…

Recomandările noastre