Medicii pneumologi din Timișoara vor realiza un registru al pacienților cu astm bronșic sever, pentru a avea o evidență exactă a bolnavilor și a evoluției acestei afecțiuni. Inițiativa are scopul de a facilita administrarea tratamentelor moderne și de a permite o monitorizare mai eficientă a pacienților.
La nivel național, aproximativ un milion de români suferă de astm bronșic, iar între 4 și 10% dintre aceștia au forme severe ale bolii.
„Vorbim despre o afecțiune care afectează calitatea vieții și pune presiune pe sistemul sanitar, prin internări frecvente și tratamente complexe. Prin acest registru și prin campaniile de conștientizare dorim să aducem în atenție faptul că astmul bronșic sever poate fi tratat eficient, iar pacienții își pot recăpăta viața până aproape de normalitate”, a declarat dr. Cristian Oancea, medic primar pneumolog și manager al Spitalului de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Victor Babeș” din Timișoara.
Potrivit medicului, tratamentele inovatoare și terapiile biologice moderne, disponibile gratuit în România, pot transforma radical evoluția bolii. „Dacă afecțiunea este diagnosticată și tratată corect, pacienții pot duce o viață normală, pot face sport și chiar performanță”, a adăugat Oancea.
Specialiștii subliniază că astmul sever este o formă distinctă a bolii, cu impact major asupra calității vieții, manifestată prin crize de sufocare, respirație șuierătoare, tuse persistentă și disconfort toracic. Accesul rapid la tratament este esențial pentru prevenirea complicațiilor.
Dr. Oancea estimează că, în aproximativ un an – un an și jumătate, în baza acestui registru, se va cunoaște exact numărul pacienților cu astm bronșic sever din Timișoara și județele învecinate.
Întrebat despre cauzele bolii, medicul a menționat mai mulți factori de risc: poluarea, fumatul, expunerea la alergeni și mucegai, precum și infecțiile respiratorii frecvente. „Aceste internări repetate afectează calitatea vieții și duc la apariția altor boli asociate. În final, reduc durata de viață a pacientului”, a explicat el.
La rândul său, dr. Ovidiu Fira Mladinescu, medic primar pneumolog la același spital, a precizat că registrul este un instrument medical esențial pentru managementul modern al bolii. „Registrele pentru patologii complexe există în toate centrele medicale care se respectă. Întrucât Timișoara este centru de expertiză pentru astmul sever, am considerat necesar să creăm acest registru, care va deservi nu doar orașul, ci și județele limitrofe. Tratamentele trebuie personalizate, iar pentru personalizare avem nevoie de date exacte”, a declarat medicul.
Tratamentele de ultimă generație pentru astmul bronșic sever sunt deja disponibile în România, iar noul registru va permite administrarea lor mai rapidă și mai eficientă, adaptată fiecărui pacient.