Reputatul artist vizual timișorean Călin Beloescu își expune lucrările în cadrul expoziției „EXERCIȚII”, ce va fi deschisă publicului la Galeria Brăteanu între 23 octombrie și 4 noiembrie 2025.
Vernisajul expoziției „EXERCIȚII” va avea loc joi, 23 octombrie 2025, la ora 18:00, la Galeria Brăteanu din Timișoara, Str. Lucian Blaga nr. 8. Evenimentul va fi deschis de scriitorul Prof. Univ. Marcel Tolcea, care va vorbi despre personalitatea și opera maestrului Călin Beloescu.
Născut pe 28 martie 1953 la Cluj-Napoca, Călin Beloescu a studiat la Facultatea de Arte a Universității de Vest din Timișoara și, din 1980, este membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România, Filiala Timișoara. Artistul trăiește și lucrează între Timișoara și Ciclova Montană și a participat la numeroase expoziții și simpozioane de creație, atât în țară, cât și internațional.
În seria „Exerciții”, profesorul Sergiu Anastasescu remarcă „o estetică a tăcerii, a retragerii, a gestului minor. Despre o privire care nu domină, ci locuiește spațiul. Despre o memorie intimă, fragilă, aproape secretă. Într-o epocă inundată de imagini saturate, Călin Beloescu desenează o poezie a aproprierii, o formă de rezistență prin delicatețe.”
Expoziția cuprinde o selecție de lucrări din colecția personală a artistului și va rămâne deschisă publicului până pe 4 noiembrie 2025, oferind o oportunitate unică de a descoperi universul sensibil și poetic al unui maestru al artei vizuale timișorene.
