Timiș: polițiștii anunță razii de amploare pe șosele din județ timp de o săptămână – aparatele radar vor fi amplasate pe cele mai circulate drumuri

În perioada 21–27 iulie 2025, polițiștii rutieri din Timiș desfășoară acțiuni zilnice de control pe principalele artere din județ, în cadrul unei campanii naționale coordonate de Direcția Rutieră. Scopul acțiunii este prevenirea accidentelor rutiere cauzate de viteză excesivă.

Aparatele radar vor fi amplasate pe cele mai circulate drumuri naționale și județene, pentru a-i identifica și sancționa pe șoferii care încalcă limitele legale de viteză.

Totodată, oamenii legii vor verifica dacă cei aflați la volan au consumat alcool sau substanțe interzise, urmărind creșterea siguranței rutiere printr-un control riguros și constant.

Scopul acestor acțiuni nu este acela de a sancționa, ci de a preveni tragedii. Ne dorim să conștientizăm șoferii asupra riscurilor la care se expun ei și ceilalți participanți la trafic atunci când circulă cu viteză sau sub influența substanțelor interzise”, au transmis reprezentanții IPJ Timiș.

Poliția le reamintește conducătorilor auto să adopte un comportament responsabil în trafic și să respecte regulile de circulație: „Conduceți prudent! Viața nu are viteză de rezervă.”

Recomandările noastre

Cele mai citite articole