VEST: o femeie de 66 de ani a fost tâlhărită în plină stradă – când se îndrepta spre casă a fost abordată de un bărbat necunoscut care i-a smuls geanta

Un bărbat de 57 de ani din Deva a fost reținut pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi smuls geanta unei femei de 66 de ani, pe o stradă din municipiu. În interior s-ar fi aflat 8.000 de lei.

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliția Municipiului Deva au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat bănuit de comiterea infracțiunii de tâlhărie calificată.

Potrivit anchetatorilor, fapta ar fi avut loc în 2 ianuarie, în jurul orei 20:00. O femeie de 66 de ani, din Deva, se îndrepta spre domiciliu, moment în care ar fi fost abordată de un bărbat necunoscut. Acesta i-ar fi smuls geanta de pe umăr, iar femeia ar fi căzut pe trotuar.

Conform celor relatate, în interiorul genții s-ar fi aflat suma de 8.000 de lei.

În cauză a fost întocmit dosar penal pentru tâlhărie calificată, iar în urma probatoriului administrat, polițiștii au identificat prezumtivul autor ca fiind un bărbat de 57 de ani, domiciliat în municipiul Deva.

La data de 18 februarie, pe numele acestuia a fost pus în executare un mandat de aducere, fiind depistat pe raza localității de domiciliu. Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva.

În cursul zilei de astăzi, acesta urmează să fie prezentat Parchetul de pe lângă Judecătoria Deva, cu propuneri corespunzătoare.

Polițiștii precizează că persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile procesuale prevăzute de lege.

Recomandările noastre