Timișoara: viceprimarul USR Paula Romocean vizită la Londra la întâlnirea primarilor și reprezentanților administrațiilor locale din cadrul programului EBRD Green Cities – “avem nevoie de mai multă umbră și mai mult verde“

Viceprimarul Timișoarei din partea USR, Paula Romocean, participă în aceste zile la Londra la întâlnirea primarilor și reprezentanților administrațiilor locale din cadrul programului EBRD Green Cities, dedicat dezvoltării urbane sustenabile și soluțiilor pentru adaptarea orașelor la schimbările climatice.

Într-un mesaj publicat marți, viceprimarul a subliniat că valurile de căldură și efectul de „insulă de căldură urbană” reprezintă provocări tot mai mari pentru orașele europene.

Potrivit acesteia, administrația locală din Timișoara încearcă să integreze măsuri pentru reducerea temperaturilor urbane în toate proiectele de dezvoltare, de la regenerări urbane și coridoare verzi până la amenajarea parcărilor de cartier și modernizarea bulevardelor.

La Timișoara, nu tratăm răcirea orașului ca pe un proiect separat, ci ca pe o componentă a fiecărui proiect pe care îl implementăm. De la regenerări urbane și coridoare verzi până la parcări de cartier și bulevarde, încercăm să construim un oraș cu mai multă umbră, mai multă natură și mai puține suprafețe care acumulează căldură”, a transmis Paula Romocean.

Viceprimarul a menționat că proiectele de regenerare urbană aflate în desfășurare în zonele Traian și Mocioni urmăresc, printre altele, reducerea suprafețelor betonate și creșterea spațiilor verzi și a zonelor umbrite.

Pentru mai multă răcoare avem nevoie de mai multă natură integrată inteligent în orașele noastre”, a mai precizat reprezentanta administrației locale.

VIDEO. Dominic Fritz despre susținerea echipei de fotbal Poli Timișoara: nu există nimeni altcineva în acest județ care cheltuiește mai mulți bani echipă – nu mă pozez în fiecare zi cu fotbaliști, pentru că cred că fotbalul nu trebuie să fie locul de joacă pentru politicieni

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a respins marți, 27 ianuarie, în ședința Consiliului Local, acuzațiile unui consilier liberal, care voia doar să realizeze un pupincurism la șefii săi de la PNL…

Recomandările noastre