Timișoara: Spitalul de Copii nu a primit până acum finanțarea promisă pentru dotări – viceprimarul Ruben Lațcău acuză că Timișoara a pierdut peste 800 de milioane de euro din cauza PSD

Viceprimarul USR al Timișoarei, Ruben Lațcău, a declarat marți seara, într-o emisiune la Tele Europa Nova, că Spitalul de Copii Louis Țurcanu nu a primit până acum finanțarea promisă pentru dotări și a criticat planurile de comasare a spitalelor din Timișoara cu Spitalul Județean, pe care le consideră lipsite de analiză și argumente pentru pacienți.

Și până astăzi, știți câți bani a primit Spitalul Louis Țurcanu pentru dotarea de la domnul Rogobete? Zero lei. O promisiune făcută, un om care ne promite, care a promis Timișoarei că va da bani pentru copiii săi, care face campanie electorală că va da bani pentru copiii Timișoarei și care nu livrează niciun leu”, a afirmat Lațcău.

Viceprimarul a subliniat că, în loc să se asigure finanțarea necesară dotărilor, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, propune comasarea celor două spitale: „Astăzi vine și ne propune ca cea mai mare primară a Timișoarei, la cel mai mare spital al Timișoarei, să se contopească cu cel mai mare spital al județului Timiș, fără ca această propunere să aibă nicio analiză de risc, niciun studiu și mai ales niciun argument în favoarea pacientului.”

El a criticat gestionarea fondurilor europene din PNRR: „Știți câți bani a pierdut domnul Rogobete ca ministru din PNRR? Peste 5 miliarde de euro. Sunt 5 miliarde de euro pe care domnul Rogobete i-a păstorit ca secretar de stat și ministrul Sănătății, din care astăzi puteam să avem dotările la Țurcanu, puteam să avem o maternitate nouă la Odobescu și puteam să avem institut oncologic în Timișoara. Toate aceste trei finanțări au fost pierdute. Timișoara a pierdut peste 800 de milioane de euro din cauza domnului Rogobete și a deciziilor dumnealui.”

Ruben Lațcău a criticat jocul politic din jurul comasării spitalelor: „Acestea sunt întrebările pe care eu, ca cetățean, dar și ca politician, mi-aș dori să le aud pe domnul Rogobete răspunzând. În schimb, eu cred că acest joc de comasare este, iarăși, un joc tipic pentru PSD de a muta atenția la o diversiune care nu are niciun obiectiv clar, altul decât a naște știri și dezbate, fără ca, de fapt, să avem în centru aceste decizii pacientul.”

Recomandările noastre

Cele mai citite articole