Timișoara: Consiliul Județean a plătit prima transă de 10 milioane de lei pentru stadionul din Calea Buziașului – Alfred Simonis: “ritmul este lent – speră să nu fim nevoiți să jucăm în alt județ sau pe Electrica“

Consiliul Județean a plătit prima transă de 10 milioane de lei din cele 20 de milioane asumate printr-un protocol semnat cu Primăria Timișoara pentru construcția stadionului din Calea Buziașului.

Anunțul a fost făcut de președintele CJ Timiș, Alfred Simonis, în ședința de plen de miercuri, 28 ianuarie.

Am plătit în decembrie 10 milioane de lei din tranșa de 20 de milioane de lei pentru stadionul din Calea Buziașului și așteptăm să primim și următoarele facturi. Din ultimele informații pare se că lucrurile au un ritm mai lent decât ce ne așteptam, deci foarte probabil va nu fie gata în iunie această investiție. Nu știu în acest moment dacă motivul este lipsa banilor sau, nu știu, ritmul lent al construcției. Noi suntem dispuși să venim cu o suplimentare dacă lipsa banilor este problema primăriei pentru a finaliza într-un timp cât mai scurt această investiție. Deci urmează ca în perioada următoare, cel puțin să vedem primăria, să vedem dacă blocajele sunt de natură financiară și nevoi să sprijin primăriei pe lângă cele 20 de milioane pe care am asumat deja.. Nu spun că primăria are dificultăți în a implementa proiectul, nu știu, dar dacă e, suntem dispuși să suplimentăm pentru ca stadionul să fie gata anul acesta cât de repede, și sezonul următor, sperăm să fim în liga a doua, să fie omologat stadionul, altfel, o să avem dificultăți în a alege terenul pe care să jucăm pentru că în liga a doua își trebuie mai multe facilități și nu aș vrea să fim nevoiți să mergem în alt județ să jucăm primele meciuri“, a spus Alfred Simonis.

Timiș: vicepreședintele PSD al Consiliului Județean, Alexandru Iovescu, anunță dezbatere publică despre interzicerea accesului copiilor sub 15 ani la rețelele sociale – se înființează Structurile Comunitare Consultative ca spații reale de dialog între autorități, școală, părinți, specialiști și cetățeni

Vicepreședintele PSD al Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, a anunțat miercuri, după prima ședință ATOP Timiș din 2026, inițierea unui demers amplu pentru înființarea și consolidarea Structurilor Comunitare Consultative (SCC)…

Recomandările noastre