Timișoara își reface legătura feroviară cu orașul Szeged – Guvernul a aprobat un memorandum care are ca scop asigurarea unui trafic feroviar internaţional fluent între România și Ungaria

Guvernul a aprobat, în şedinţa de joi, memorandumul semnat între Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii din România şi Ministerul Afacerilor Externe şi Comerţului din Ungaria, care are ca scop asigurarea unui trafic feroviar internaţional fluent între cele două ţări, a anunţat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

Undă verde pentru restabilirea legăturii feroviare între Timişoara şi Szeged! Guvernul a aprobat astăzi memorandumul, semnat între Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii din România şi Ministerul Afacerilor Externe şi Comerţului din Ungaria, care are ca scop asigurarea unui trafic feroviar internaţional fluent între cele două ţări„, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.

Refacerea acestei legături feroviare va asigura dezvoltarea economică a judeţului Timiş, cu impact pozitiv pentru întreaga regiune, precizează acesta.

Demersul a fost convenit în cadrul întrevederii din luna septembrie a anului trecut, pe care Sorin Grindeanu a avut-o la Timişoara cu ministrul afacerilor externe şi comerţului exterior din Ungaria, Peter Szijjarto.

Nereguli la tăierea pădurilor din Timiș

În luna iunie a acestuia an, reprezentanții Gărzii Forestiere Timișoara, împreună cu reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție Timișoara, Biroul Combaterea Delictelor Silvice, au efectuat verificări la agenții economici de pe…

Recomandările noastre