Timiș: un șofer de 18 ani prins drogat la volan – tânărul depistat de radar cu o viteză de 108 km/h prin comuna Șag

Miercuri, în jurul orei 11:10, polițiștii Serviciului Rutier, au depistat pe DN 59, un șofer ce conducea un autoturism cu o viteză de peste 100 de km/h pe un sector de drum cu limita de viteză de 50 km/h.

Tânărul, în vârstă de 18 de ani, a fost depistat de polițiști cu ajutorul aparatului radar, pe raza localității Șag, conducând cu o viteză de 108 km/h.  Totodată, în urma testării cu aparatul din dotare a bărbatului, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive. Menționăm că aceasta nu reprezintă probă în cadrul dosarului penal, bărbatul fiind condus la o unitate spitalicească, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise“, a transmis IPJ Timiș.

În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui autovehicul sub influența substanțelor psihoactive.

De asemenea, conform legislației în vigoare, acesta a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1.458 de lei pentru depăşirea vitezei regulamentare.

Restricții de trafic pe A1, la Traian Vuia

DRDP Timișoara informează că se circulă cu restricții pe autostrada #A1, la km 449+100, Traian Vuia, sensul de mers Timișoara – Deva. Se execută lucrări de întreținere la sistemele de…

Recomandările noastre