Institutul Naţional de Sănătate Publică informează că, în săptămâna 19 – 25 septembrie, 38% dintre cazurile de COVID-19 au fost înregistrate în Bucureşti, Cluj, Timiş, Iaşi şi Bihor.
Potrivit Raportului săptămânal de supraveghere, 44,3% dintre cazurile confirmate au fost înregistrate la nevaccinaţi.
Dintre cei vaccinaţi care s-au îmbolnăvit, 46,3% erau fie imediat după vaccinare, fie la mai mult de şase luni de la ultima doză.
INSP precizează că 47,8% din totalul deceselor au fost înregistrate în Mureş, Neamţ, Iaşi, Sibiu şi Bacău.
67,4% dintre decesele înregistrate au fost la persoane nevaccinate.
De la începutul pandemiei şi până în prezent, conform INSP, 86,5% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 ani, iar 54,7% dintre decese – la bărbaţi.
93,7% dintre decedaţi aveau cel puţin o comorbiditate asociată.
Timișoara: una dintre cele mai precise metode de radioterapie disponibilă la OncoHelp – radioterapia stereotactică oferă pacienților o opțiune minim invazivă, cu efecte secundare reduse și o rată mare de succes
Radioterapia stereotactică sau stereotaxia este considerată nu doar una dintre cele mai avansate metode de tratament pentru pacienții oncologici, ci și una dintre cele mai precise proceduri. Tehnica oferă bolnavilor…
