VIDEO. Vest drumarii din vestul țării au intervenit cu 174 de utilaje și 1.400 de tone de material antiderapant – informarea DRDP Timișoara

Pe fondul ninsorilor și al carosabilului umed, drumarii au acționat continuu de ieri de la prânz până în această dimineață, folosind aproximativ 1.400 de tone de material antiderapant pe drumurile naționale și autostrăzile din vestul României.

VIDEO AICI.

Potrivit Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișoara, intervențiile au implicat 174 de autoutilaje, iar materialul antiderapant a fost distribuit astfel: SDN Deva – 268 tone, SDN Timișoara – 214 tone, SDN Arad – 92 tone, SDN Caransebeș – 166 tone și pe autostrăzi – 670 tone. Echipajele au acționat intens în județele Hunedoara, Caraș-Severin, Arad și Timiș, precum și pe autostrăzile A1, A6 și A11.

Situația traficului este îngreunată pe DN 6 Orșova – Caransebeș, în zona localității Armeniș, unde două ansambluri rutiere au derapat și au rămas blocate pe carosabil. În restul regiunii, se circulă îngreunat pe sectoarele cu zăpadă sau carosabil umed.

Carosabilul este acoperit cu zăpadă îmbibată, cu grosimi de până la 2–3 cm, în special în zonele de munte și de deal din județele Hunedoara și Arad. Autostrăzile au carosabil umed, tratat cu sare.

DRDP Timișoara recomandă șoferilor să circule cu viteză adaptată, să păstreze distanța de siguranță, să evite manevrele bruște și să utilizeze echipament corespunzător pentru iarnă, chiar dacă se intervine permanent pe drumuri.

Recomandările noastre

Cele mai citite articole