VIDEO. Timiș: peste 240 de hectare afectate de incendii de vegetație în ultimele 24 de ore – majoritatea în Satchinez, Orțișoara și Dudeștii Vechi

Pompierii militari timișeni au intervenit în ultimele 24 de ore pentru stingerea mai multor incendii de vegetație uscată izbucnite în localitățile Satchinez, Orțișoara și Dudeștii Vechi.

Echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Banat” al județului Timiș s-au mobilizat în cursul după-amiezii de ieri pentru a limita și stinge incendiile de vegetație și miriște izbucnite pe câmpurile din comunele Satchinez și Orțișoara, precum și într-o grădină din comuna Dudeștii Vechi.

În sprijinul pompierilor au acționat Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Dudeștii Vechi, Giarmata, Orțișoara și Satchinez.

Potrivit ISU Timiș, suprafețele afectate sunt semnificative: 20 de hectare de teren în comuna Satchinez, peste 220 de hectare în comuna Orțișoara și aproximativ 200 de metri pătrați într-o grădină din Dudeștii Vechi.

Reprezentanții inspectoratului reamintesc cetățenilor că arderea vegetației uscate este interzisă și reprezintă un risc major, atât pentru mediu, cât și pentru siguranța oamenilor. Condițiile meteorologice și vântul pot transforma rapid un foc mic într-un incendiu de proporții, care se poate propaga spre zone locuite, punând în pericol vieți și bunuri.

ISU Timiș face apel la populație să nu utilizeze focul deschis în locuri cu pericol de incendiu și să anunțe imediat la numărul unic de urgență 112 orice focar observat, indicând cu precizie locația. Intervenția rapidă a echipajelor de pompieri este esențială pentru prevenirea extinderii flăcărilor și limitarea pagubelor.

Inspectoratul reiterează importanța unui comportament preventiv, pentru protejarea vieții, a bunurilor și a mediului înconjurător.

Recomandările noastre

Cele mai citite articole