O vacanță care trebuia să aducă liniște și bucurie s-a transformat într-un coșmar pentru o familie stabilită în Arad.
Vadim Marusenko, un bărbat în vârstă de 39 de ani, a murit duminică în insula Thasos, în timp ce se afla în concediu alături de soția sa și cei trei copii minori.
Tragedia a avut loc în timpul unei scufundări. Potrivit martorilor, bărbatului i s-a făcut rău în apă și, deși a fost scos rapid la mal, eforturile de resuscitare care au durat aproximativ 45 de minute nu au avut rezultat. Cadrele medicale ajunse la fața locului au declarat decesul, cel mai probabil în urma unui infarct.
Vadim Marusenko era cetățean ucrainean și se stabilise în Arad, în cartierul Aradul Nou, împreună cu familia sa, după izbucnirea războiului din Ucraina. De profesie kinetoterapeut, era cunoscut ca un om modest, muncitor și mereu cu zâmbetul pe buze. Vecinii și cunoscuții îl descriu ca fiind foarte implicat în comunitate, un familist devotat și un sprijin pentru cei din jur.
Vestea morții sale a fost primită cu profundă durere în comunitatea arădeană. Familia Marusenko încerca să își refacă viața în România, iar Aradul devenise noul lor „acasă”. Acum, soția lui Vadim a rămas singură cu cei trei copii, într-o situație extrem de dificilă.
„Cu inimile frânte de durere, am primit aseară vestea cutremurătoare că Vadim Marusenko a plecat prea devreme dintre noi, la doar 39 de ani. A fost un om credincios, respectat, devotat familiei și mereu gata să ajute. Acum e momentul să fim alături de Cristina și cei trei copilași, prin rugăciune și sprijin concret”, este mesajul transmis de o prietenă apropiată a familiei.
Familia, aflată în continuare în Grecia, așteaptă finalizarea procedurilor legale și repatrierea trupului neînsuflețit. Apropiații speră ca solidaritatea comunității să le aducă un minim sprijin într-un moment de profundă suferință.
