Timișul rămâne în topul cazurilor noi de Covid-19 în ultima săptămână – după Bucureşti și Cluj

Institutul Naţional de Sănătate Publică informează că, în săptămâna 19 – 25 septembrie, 38% dintre cazurile de COVID-19 au fost înregistrate în Bucureşti, Cluj, Timiş, Iaşi şi Bihor.

Potrivit Raportului săptămânal de supraveghere, 44,3% dintre cazurile confirmate au fost înregistrate la nevaccinaţi.

Dintre cei vaccinaţi care s-au îmbolnăvit, 46,3% erau fie imediat după vaccinare, fie la mai mult de şase luni de la ultima doză.

INSP precizează că 47,8% din totalul deceselor au fost înregistrate în Mureş, Neamţ, Iaşi, Sibiu şi Bacău.

67,4% dintre decesele înregistrate au fost la persoane nevaccinate.

De la începutul pandemiei şi până în prezent, conform INSP, 86,5% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 ani, iar 54,7% dintre decese – la bărbaţi.

93,7% dintre decedaţi aveau cel puţin o comorbiditate asociată. 

Timiș: 17 persoane confirmate cu Covid-19

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Timiș au fost confirmate 17 persoane cu Covid-19. Niciun copil nu a fost confirmat cu virusul SARS-Cov2. În spitalele din Timiș sunt…

Recomandările noastre