Un accident rutier s-a produs, joi, 30 octombrie, în jurul orei 14:30, pe Calea Șagului din Timișoara, fiind implicate două autoturisme. O persoană de 27 de ani a fost rănită.
Potrivit polițiștilor din cadrul Biroului Rutier Timișoara, un tânăr de 27 de ani, aflat la volanul unui autoturism, a intrat în coliziune cu o mașină condusă regulamentar de un bărbat de 35 de ani. În urma verificărilor, s-a stabilit că bărbatul de 35 de ani avea dreptul de a conduce suspendat.
Pe numele acestuia a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și conducerea unui autovehicul având dreptul de a conduce suspendat. În baza probatoriului administrat, șoferul a fost reținut pentru 24 de ore.
Poliția reamintește că, pe parcursul procesului penal, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile și garanțiile prevăzute de lege.
