Centrul Cultural German din Timișoara vă invită luni, 10 martie la ora 19:00 în Sala multifuncțională a Consiliului Județean Timiș (Bd. Revoluției din 1989 nr. 17) la spectacolul de teatru „Scrisoare către tata”.
Scrisoare către tata
Adaptare de Edith Negulici după romanul omonim de Franz Kafka, traducere din germană de Mircea Ivănescu
Distribuție: Mircea Dragoman
Regia: Cătălin Bocîrnea
Asistent regie: Rebecca Rauh
Scenografia: Raul Cioabă
Scenotehnică: Paul Stroia
Univers sonor: Cosmo Stanciu
La centenarul morții lui Franz Kafka, opera sa rămâne surprinzător de actuală, fascinând prin viziunea halucinantă, tragicomică și profund introspectivă asupra realității.
Spectacolul omagial bazat pe „Scrisoare către tata” explorează relația tensionată dintre Kafka și tatăl său, punând în lumină conflictul interior al autorului – între vină, frustrare, dorința de iertare și nevoia de înțelegere.
”Franz, marcat de așteptările sufocante ale tatălui său, reflectă asupra injustiției relației lor, dar își îndreaptă critica în primul rând spre sine, ca un gest de profundă cunoaștere personală. Scrisul devine singurul refugiu și încercarea sa de a salva o legătură imposibilă. Această scrisoare, niciodată primită de Hermann Kafka, simbolizează lupta universală între generații și povara identităților impuse, rămânând o capodoperă a introspecției și a explorării psihologice. Printr-o interpretare intensă și o scenografie multimedia, spectacolul ne invită să reflectăm asupra nevoii de aprobare părintească și asupra luptei pentru identitate”, transmis organizatorii.
Spectacolul are loc în data de 10 martie 2025 la ora 19:00 în Sala multifuncțională a Consiliului Județean Timiș (Bd. Revoluției din 1989 nr. 17).
Spectacolul se desfășoară în limba română și inserții de text în germană subtitrate în română.
Intrare liberă în limita locurilor disponibile.
