Timișoara: patru restaurante închise temporar de Protecția Consumatorilor – mizerie, alimente stricate sau expirate la Restaurant Merlot, Restaurant Porto Arte, La Focacceria și Gastronomique Trio

Miercuri, 19.03.2025, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Timiș a efectuat o serie de acțiuni de control la unitățile de alimentație publică (restaurante) din Municipiul Timișoara.

Au fost verificați 7 operatori economici. În urma acestor acțiuni, comisarii CJPC Timiș au aplicat următoarele sancțiuni: 2 avertismente, 9 amenzi în cuantum total de 54.000 lei. Acestora li se adaugă următoarele măsuri complementare: oprirea definitivă de la comercializare și retragerea din circuitul consumului uman a produselor cu deficiențe, a fost dispusă sancțiunea complementară de oprire temporară a prestării serviciilor pană la remedierea deficiențelor pentru 4 unități, respectiv SC OPT CONDIMENTE SRL-Restaurant Merlot, SC GASTRONOMIQUE TRIO SRL- Trio Cartier Pizzerie, SC LA FOCACCERIA SRL, SC GAMACENTRUM SRL- restaurant Porto Arte“, a transmis CJPC Timiș.

Potrivit inspectorilor de la Protecția Consumatorilor printre cele mai importante nereguli au fost: produse alimentare utilizate ca materii prime depozitate neconform, care nu respectau condițiile impuse de producător; bloc alimentar neigienizat corespunzător, cu exfolieri ale pereților; spații de refrigerare-congelare neigienizate; comercializarea unor produse depistate fără termene de valabilitate afișate pe etichetă; comercializarea unor produse cu data durabilității minimale depășită, folosirea, în procesul tehnologic de preparare, a unor tăvi și cuptoare neigienizate corespunzător cu depuneri consistente de grăsimi arse, hote neigienizate; utilizarea unor cântare neverificate metrologic; materii prime lipsite de elemente de identificare/caracterizare necesare stabilirii conformității acestora; materii prime cu modificări organoleptice; depozitarea produselor în recipiente improprii; utilizarea unor spații de depozitare neigienizate.

Acest tip de acțiuni de control vor continua, precizează CJPC Timiș.

Recomandările noastre