După succesul concertelor de la Ofsenița, Sinagoga din Cetate și Muzeul Cinegetic și Silvic Charlottenburg, Festivalul Eufonia continuă să apropie muzica de cameră de public, de această dată în două biserici romano-catolice din județele Arad și Timiș.
Primul concert, intitulat „Baroque for All”, va avea loc miercuri, 10 septembrie 2025, de la ora 19:00, în biserica romano-catolică din Vinga. Evenimentul reunește Academia Barocă Eufonia, condusă de violonistul german Bernhard Forck, alături de lăutistul italian Diego Cantalupi, clavecinista japoneză Mimoe Todo, violoniștii Vlad Popescu și Anna-Maria Wünsch, și violoncelistul Florian Schmidt Bartha. Programul include lucrări de H. Purcell, U. Wilhelm van Wassenaer, A. Vivaldi, G. P. Telemann și J. B. Lully.
Al doilea concert, sub titlul „Europa”, va avea loc joi, 11 septembrie 2025, de la ora 19:30, în Domul Romano-Catolic din Piața Unirii, Timișoara. Evenimentul celebrează bogăția culturală europeană și îi aduce pe scenă pe aceiași muzicieni remarcați, invitând publicul să se lase cuprins de armonia muzicii baroce.
Biletele sunt disponibile pe site-ul Filarmonicii Banatul Timișoara, la casierie și pe myticket.ro.
