Timișoara: a început campania de toamnă pentru înverzirea orașului – plantările de noi arbori în toate cartierele  

Primăria Timișoara a dat startul campaniei de toamnă pentru înverzirea orașului.

Plantările din acest sezon se desfășoară în întregul oraș, atât în centru, cât și în cartiere.

Marți a început înverzirea parcării de pe strada Aurel Pop și au fost pregătite spațiile pentru plantarea noilor arbori pe strada Nera și pe strada Semicerc.

“Copacii tineri au o circumferință de 14-16 cm la trunchi, ceea ce le va asigură o dezvoltare rapidă. Locațiile au fost alese astfel încât să maximizeze impactul pozitiv asupra mediului înconjurător.   Vrem ca Timișoara să devină un model de sustenabilitate, arborii plantați  vor contribui și la reducerea poluării și a nivelului de zgomot, vor aduce umbră în zilele toride de vară și reduce efectul de seră“, a transmis Primăria Timișoara.

Vin facturile. Colterm începe probele la rece

În vederea pregătirii sezonului de încălzire 2021-2022, COLTERM S.A. anunţă că, începând cu data de 6 septembrie până în 30 septembrie, se vor efectua, etapizat, probele la rece, pentru ca,…

Recomandările noastre