Timișoara: Târgul de Paște va avea loc între 27 martie și 14 aprilie, în piețele istorice ale orașului – în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii

Timișoara se pregătește pentru ediția din acest an a Târgului de Paște, care va avea loc între 27 martie și 14 aprilie și se va desfășura în mai multe piețe centrale ale orașului.

Pregătirile pentru Târgul de Paște din Timișoara sunt în plină desfășurare. Evenimentul va avea loc în perioada 27 martie – 14 aprilie și va fi organizat în mai multe piețe istorice din centrul orașului: Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.

Potrivit organizatorilor, târgul este gândit ca un traseu care începe în Piața Victoriei și continuă pe strada Alba Iulia către celelalte zone ale evenimentului.

Lucrăm în fiecare an ca Târgul de Paște să fie mai bine organizat și mai atractiv pentru timișoreni și pentru cei care vin la Timișoara. Vrem ca oamenii să folosească spațiul public, să stea mai mult în piețe și să simtă că orașul le aparține. Pentru copii pregătim Piața Sfântul Gheorghe cu ateliere interactive și zone dedicate sportului. Am construit un traseu clar, de la Catedrală până în Piața Unirii, astfel încât oricine să poată lua orașul la pas și să se bucure de el”, a declarat viceprimarul Paula Romocean.

În Piața Victoriei, în fața Operei, va fi amplasată o instalație decorativă cu ouă de Paște realizate de studenții Facultății de Arte din Timișoara și de artiști locali. De aici, traseul va continua pe strada Alba Iulia, unde decorațiunile suspendate îi vor ghida pe vizitatori către celelalte piețe ale târgului.

În Piața Libertății vor fi zone dedicate gastronomiei și meșteșugurilor, unde vor fi prezentate produse locale și preparate tradiționale. Piața Sfântul Gheorghe va fi, ca în fiecare an, spațiul dedicat copiilor, cu ateliere creative organizate de Muzeul Interactiv al Copiilor și activități sportive pregătite de Sport Club Municipal Timișoara.

Traseul se va încheia în Piața Unirii, unul dintre cele mai importante spații simbolice ale orașului.

Târgul de Paște din Timișoara se află la cea de-a XVII-a ediție și este organizat de Primăria Municipiului Timișoara prin Casa de Cultură, în colaborare cu Centrul de Proiecte și Visit Timișoara – Organizația de Management al Destinației. Programul complet al evenimentului va fi anunțat în 16 martie.

Recomandările noastre

Cele mai citite articole