Sportiva Angela Cozma din Moravița a câștigat locul doi la concursul Liberty Marathon în proba de 2 km – vicecampioana Europei a fost întrecută doar de o sportivă cu 6 ani mai mare

Sportiva Angela Cozma din Moravța a câștigat locul doi la concursul Liberty Marathon în proba de 2 km.

Minunea noastră a atins un timp record personal de 3 minute și 31 de secunde pe kilometru. Turneul fiind fără limită de vârstă, acesta a fost câștigat de o concurentă de 17 ani (cu 6 ani mai mare decât Angela). Felicitări, Angela, pe zi ce trece ne faci tot mai mândri! Felicitări, domnului antrenor Iovan Eugen“, a fost mesajul primarului Răzvan Brăzdău pentru tânăra sportivă.

În luna septembrie, Angela Cozma a câștigat crosul Loteriei Române de la Timișoara.

La începutul lunii septembrie, Angela Cozma a devenit vicecampioana Europei la atletism, promoția 2012, la Campionatul European din Cehia, unde s-a clasat pe locul doi, la o distanță de două secunde de locul întâi, în proba de 600 de metri.