VEST: cetățenii merg la spital și sunt nevoiți să plătească 30 de lei pe oră la parcare – explicații aberante ale conducerii – “este o facilitate“

De ce costă până la 30 de lei pe oră parcarea la Spitalul Județean Arad. Explicațiile conducerii

Spitalul Județean Arad susține că veniturile de 1,2 milioane de lei obținute din parcarea cu tarife de până la 30 de lei pe oră au fost investite în aparatură medicală.

Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Arad a reacționat joi după valul de critici din mediul online privind tarifele practicate în parcarea unității medicale, care ajung până la 30 de lei pe oră. Reprezentanții spitalului susțin că scopul sistemului este descurajarea staționării îndelungate a autoturismelor și finanțarea investițiilor în aparatură medicală.

Reacția instituției vine după ce un pacient a povestit pe rețelele sociale că, după ce s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe în urma unui accident, a plătit 45 de lei pentru parcare la ieșirea din spital. Postarea a generat numeroase comentarii din partea altor persoane care au relatat experiențe similare.

Într-un comunicat, conducerea SCJU Arad a precizat că, din veniturile obținute în ultimii trei ani din taxa de parcare, în valoare totală de 1,2 milioane de lei, a fost achiziționat un aparat mobil de radiologie C-Arm, necesar dotării sălii de endoscopie intervențională devenită funcțională în această primăvară în cadrul Secției Clinice Gastroenterologie.

Potrivit reprezentanților spitalului, regulamentul parcării a fost aprobat în anul 2023 de Consiliul Județean Arad, iar parcarea nu a fost gândită ca una de lungă durată.

„Parcarea din incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad nu a fost concepută ca o parcare de lungă durată, ci ca o facilitate destinată situațiilor în care timpul contează, cum ar fi transportul pacienților la consultații, prezentarea la Unitatea de Primiri Urgențe sau preluarea bolnavilor la externare”, au transmis reprezentanții unității medicale.

Conform tarifelor afișate, primele 30 de minute sunt gratuite, prima oră costă 5 lei, a doua oră 10 lei, iar începând cu a treia oră taxa ajunge la 30 de lei pe oră.

Conducerea spitalului susține că tarifele progresive au rolul de a elibera rapid locurile de parcare pentru pacienții care ajung la spital în situații urgente.

„Un loc blocat ore în șir de un autoturism înseamnă un loc indisponibil pentru un pacient care ajunge la spital într-o situație dificilă”, au mai transmis reprezentanții SCJU Arad.

Potrivit spitalului, toate veniturile obținute din administrarea parcării sunt reinvestite în sistemul medical, prin achiziția de echipamente și îmbunătățirea condițiilor de tratament pentru pacienți.

Recomandările noastre