VIDEO. Timișoara: caz dificil rezolvat cu bine la Maternitatea Odobescu – un nou-născut salvat deși sângele său nu era compatibil cu cel al mamei

Un caz medical complex a fost gestionat de echipele Spitalul Municipal de Urgență Timișoara, după ce o mamă din județul Dolj a ajuns la Maternitatea Odobescu în timpul unei sarcini cu risc crescut, pentru monitorizare și tratament de specialitate.

VIDEO AICI.

Nou-născutul s-a confruntat la naștere cu insuficiență respiratorie cauzată de prematuritate, dar și cu o formă severă de anemie determinată de incompatibilitatea Rh dintre mamă și copil.

Echipele medicale de neonatologie, pediatrie și obstetrică au intervenit rapid, reușind stabilizarea nou-născutului prin tratamente complexe și monitorizare continuă.

Potrivit medicilor, una dintre procedurile esențiale a fost exsanguinotransfuzia, utilizată în cazurile de incompatibilitate Rh severă.

Problema cea mai arzătoare a fost incompatibilitatea dintre sângele mamei și al bebelușului, ea fiind Rh negativ, iar bebelușul Rh pozitiv. Atunci am trecut prin această procedură laborioasă, numită exsanguinotransfuzie”, a explicat dr. Oana Man, medic primar pediatru în cadrul Maternității Odobescu.

După mai multe săptămâni de tratament și supraveghere medicală, copilul a fost externat și a plecat acasă împreună cu mama sa.

15 focare active de Covid-19 în Timiș

Direcția de Sănătate Publică Timiș anunță că la aceasta dată, la nivelul județului, sunt 15 focare active și se află în supraveghere epidemiologică. Focarul din cadrul centrului de carantinare de…

Recomandările noastre