Elevii de gimnaziu şi liceu se întorc luni la cursuri. Învățământul preșcolar şi primar continuă vacanța până în 9 ianuarie

Elevii de gimnaziu şi liceu, precum şi cei din învăţământul profesional şi postliceal se întorc luni la cursuri după vacanţa de iarnă.

Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei, grupele/clasele din învăţământul preşcolar şi primar vor avea vacanţă până pe 9 ianuarie 2022.

Semestrul I se va încheia pe 14 ianuarie, iar semestrul al doilea va începe pe 17 ianuarie.

Următoarea vacanţă – cea de primăvară (Paşte) – va fi de vineri, 15 aprilie 2022 – până duminică, 1 mai 2022.

Timișoara: două școli fuzionează prin absorbție – Școala Gimnazială “Dimitrie Leonida“ va fi preluată de Școala Gimnazială nr. 19 – Școala Gimnazială “Rudolf Walter“ va fi preluată de Liceul Teoretic “Shakespeare“ – elevii nu vor fi mutați, ci vor învăța în aceleași spații

Două școli din Timișoara urmează să fuzioneze în urma unor modificări legislative. Proiectului organizării și funcționării rețelei școlare a unităților de învățământ preuniversitar de stat și particular de pe raza…

Recomandările noastre