DSP Timiș, se recunoaște depășit de situație: anchetele epidemiologice au un decalaj de câteva zile

Direcția de Sănătate Publică Timiș recunoaște într-un comunicat de presă că nu ține situația sub control în ceea ce privește anchetele epidemiologice, din cauza numărului mare de infectări.

Instituția face ape la înțelegea cetățenilor.   

“În ultima perioadă de timp, numărul persoanelor depistate pozitiv pentru infecția cu Virusul SARS-Co-2 este în creștere. Cu toate că întregul personalul de specialitate al Direcției de Sănătate Publică Timiș, este implicat în efectuarea anchetelor epidemiologice și introducerea datelor în sistemul electronic Corona-forms, a fost înregistrat un decalaj de căteva zile. Facem apel la ințelegerea cetățenilor și angajatorilor, asigurându-i de faptul că depunem toate eforturile pentru a recupera acest timp. Totodată, vă reamintim că eliberarea concediului medical pentru perioada de izolare/carantinare se poate face în conformitate cu Normele de aplicare a Ordonanței de Urgenta nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările si completările ulterioare, în cel mult 30 de zile calendaristice, începând cu ultima zi a perioadei de izolare/carantinare“, transmite DSP Timiș.

3 cazuri noi de Omicron în Timiș

Direcția de Sănătate Publică Timiș anunță că la nivelul județului au fost raportate trei cazuri noi de infectare cu tulpina Omicron. Este vorba despre o femeie de 24 ani, fără…

Recomandările noastre