Timișoara: scandal la Școala Elim – testare ilegală a elevilor de clasa a IV-a pentru admiterea în gimnaziu – Inspectoratul Școlar susține că școala nu are bază legală – acuzații și de bullying

Un conflict între conducerea Școlii Gimnaziale „Elim” din Timișoara și părinții unor elevi a ajuns în atenția Inspectoratului Școlar Județean Timiș, după ce unitatea de învățământ a decis organizarea unei testări pentru elevii de clasa a IV-a care doresc să continue studiile în clasa a V-a.

Într-un răspuns oficial transmis unei mame care a contestat procedura, Inspectoratul Școlar Județean Timiș susține că școala nu are bază legală pentru organizarea unei testări de selecție sau excludere a propriilor elevi la trecerea în ciclul gimnazial.

Sesizarea a fost formulată de Sefora Tundrea, mama unei eleve din clasa a IV-a B. Aceasta a contestat Decizia nr. 801 din 3 martie 2026 a școlii, prin care a fost stabilită examinarea elevilor în vederea continuării studiilor la gimnaziu.

În răspunsul transmis petentei, inspectorul școlar general Aura Codruța Danielescu arată că metodologia care permite organizarea unor examinări pentru admiterea în clasa a V-a se aplică exclusiv unităților de învățământ care nu au nivel primar.

Școala Gimnazială «Elim» din Timișoara deține clase de nivel primar, în consecință, metodologia menționată nu îi este aplicabilă, iar unitatea nu are temei legal pentru a organiza un examen sau o testare de selecție ori de excludere pentru trecerea propriilor elevi din clasa a IV-a în clasa a V-a”, se arată în documentul transmis de ISJ Timiș.

Inspectoratul precizează că elevii care finalizează clasa a IV-a într-o unitate care școlarizează și nivelul gimnazial trebuie să își continue studiile în cadrul aceleiași școli, fiind asigurată continuitatea școlarizării.

De asemenea, instituția respinge argumentul logistic invocat de conducerea școlii, potrivit căruia există două clase la nivel primar și o singură clasă la nivel gimnazial.

Asigurarea continuității școlarizării propriilor elevi și dimensionarea formațiunilor de studiu reprezintă responsabilitatea unității de învățământ și se realizează prin planul de școlarizare și, după caz, prin solicitarea suplimentării numărului de clase sau locuri, iar nu prin transferarea acestei constrângeri asupra copiilor și a familiilor”, se mai arată în răspunsul ISJ.

În urma analizei, Inspectoratul Școlar Județean Timiș a anunțat că va notifica conducerea Școlii Gimnaziale „Elim” pentru punerea regulamentului intern și a practicilor instituției în conformitate cu prevederile Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar și cu legislația în vigoare.

De cealaltă parte, într-un răspuns transmis părintelui, conducerea Școlii Gimnaziale „Elim”, prin directorul Alina Luminița Simionescu, susține că decizia de organizare a testării este legală și că interpretarea școlii diferă de cea a inspectoratului.

Reprezentanții unității afirmă că legislația permite organizarea unor examinări pentru înscrierea în clasa a V-a și susțin că, în calitate de școală privată, nu pot fi obligați să înființeze o clasă suplimentară de gimnaziu pentru a prelua toți elevii care finalizează ciclul primar.

Mai mult, școala le recomandă părinților care nu doresc participarea la testare să ia în calcul înscrierea copiilor la alte unități de învățământ.

În același răspuns, ISJ Timiș menționează și alte aspecte reclamate de părinte, inclusiv afirmații referitoare la posibile condiționări privind continuarea studiilor și situații de bullying, precizând că orice formă de discriminare pe criterii religioase este interzisă de legislația educațională și că eventualele cazuri de violență psihologică trebuie analizate conform normelor în vigoare.

Recomandările noastre