Primăria Timișoara anunță plantarea a 250 de arbori în Cimitirul din Calea Șagului, în cadrul lucrărilor de întreținere și extindere a spațiilor verzi.
Primăria Municipiului Timișoara a anunțat că 250 de arbori sunt pregătiți pentru a fi plantați în Cimitirul din Calea Șagului, aflat în administrarea Horticultura Timișoara. Este vorba despre 125 de ulmi și 125 de mesteceni, care vor contribui la extinderea și îmbunătățirea fondului vegetal din această zonă.
Reprezentanții municipalității precizează că acțiunea face parte din programul de întreținere și dezvoltare a spațiilor verzi din oraș, urmărind creșterea suprafețelor plantate și îmbunătățirea condițiilor de mediu.
Cimitirul din Calea Șagului este unul dintre cele mai mari din Timișoara, iar astfel de intervenții vizează atât aspectul estetic, cât și crearea unui ambient mai plăcut pentru vizitatori.
