VIDEO. Timiș: primarul cu Altar în birou încurcat de o bătrânică în timp ce filma un video – “du-te că se filmează“ – edilul îi face proști pe locuitori pentru postările critice din online

Primarul PSD al comunei Liebling, Ioan Muntean, fost membru PNL, a publicat un mesaj video în care îi critică dur pe localnicii care reclamă probleme în mediul online, folosind expresii jignitoare și acuzându-i de vandalism și lipsă de implicare civică.

Primarul comunei Liebling, Ioan Muntean, a stârnit din nou controverse după ce a publicat un mesaj video adresat locuitorilor, în care îi acuză că distrug spațiile publice și, în același timp, critică administrația pe rețelele sociale.

În timp ce filma video-ul o bătrânică a vrut să se așeze în parc pe bancă neobservând că primarul este în mijlocul unei producții de excepție aproape cinematografică.

Edilul o îndepărtează pentru că ”se filmează”.

 „Dragii mei cetățeni ai comunei Liebling, dragi părinți ai copiilor, am ajuns în parc pentru că am văzut că postați pe Facebook tot felul de discuții. Dumneavoastră sunteți foarte inteligenți, vă mulțumesc pentru înștiințare, dar dumneavoastră veniți cu copiii, mâncați semințe, aruncați pet-uri pe jos, rupeți. Degeaba fac eu pentru dumneavoastră […] dacă dumneavoastră distrugeți”, afirmă edilul în mesaj.

Acesta susține că administrația locală nu poate menține curățenia în condițiile în care cetățenii nu se implică: „Oare eu sunt gunoierul dumneavoastră, să strâng gunoaiele ce le fac copiii și dumneavoastră? […] Eu n-am cum să păstrez curat dacă dumneavoastră, cu copiii dumneavoastră, distrugeți.”

În același mesaj, primarul critică atât comportamentul tinerilor, cât și pe cel al părinților: „Uitați-vă în parc, becurile sunt sparte. Oare alea nu-or costa bani? […] Ce să mai spun de biserică? Cor spart geamul la biserică, generația de aur, și poliția e nepăsătoare.”

Edilul îi îndeamnă pe locuitori să se implice mai activ și să nu se limiteze la critici online: „E foarte ușor să acuzați. Vă rog frumos, implicați-vă și dumneavoastră pentru bunul mers al comunității. Nu numai să acuzați și să împroșcați cu noroi.”

Declarația care a atras cele mai multe reacții este cea în care primarul face referire la cetățeni în termeni jignitori: „Nu vreau să dau nume […] pentru că unii se cred prea inteligenți sau prea deștepți, sau alții sunt prea proști.

În final, Ioan Muntean își încheie mesajul într-o notă ironică: „Vă mulțumesc că m-ați ascultat sau nu m-ați ascultat, e problema dumneavoastră, dar eu v-am informat.”

Primarul nu își jignește locuitorii pentru prima dată.

La începutul anului, în jurul datei de 4 ianuarie 2026, primarul din Liebling a realizat un alt video în care este supărat pe adversarii politici care, cităm: ”i-au dat la muie” din cauza nedeszăpezirii drumurilor, așa cum puteți citi AICI.

În același timp Ioan Muntean și-a amenajat un Altar în biroul de la primărie pentru că ”un conducător de oști nu poate să chibzuiască fără Dumnezeu”, așa cum puteți vedea AICI.

Recomandările noastre

Cele mai citite articole