Timișoara: incendiu la o gospodărie de pe strada Bobâlna provocat de o sobă supraîncălzită – pompierii au limitat extinderea focului spre casă

Un incendiu a izbucnit joi dimineață, în jurul orei 08:50, la o gospodărie de pe strada Bobâlna din Timișoara.

Potrivit ISU Timiș, la fața locului au intervenit două autospeciale de stingere și o autoscară mecanică din cadrul Detașamentului 1 Pompieri Timișoara. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta cu ardere generalizată într-o anexă, pe o suprafață de aproximativ 40 de metri pătrați, existând pericolul extinderii la locuință.

Au ars obiecte de mobilier, materiale textile și plastice, iar scara de acces în mansarda anexei a fost degradată. Cauza probabilă a incendiului a fost supraalimentarea unei sobe pe lemne.

Pompierii reamintesc cetățenilor importanța respectării regulilor de siguranță la utilizarea mijloacelor de încălzire:

– nu folosiți sobe metalice sau sisteme improvizate ori defecte;

– supravegheați mijloacele de încălzire pe timpul funcționării;

– nu depozitați materiale combustibile în apropierea surselor de căldură;

– instalați în locuință detectoare de fum și de gaz.

Razie în Făget. În câteva ore s-au dat 122 de amenzi

Polițiștii din Făget, ai Secției 10 Rurale Făget, ai Serviciului de Investigarea Criminalității Economice Timiș, împreună cu jandarmi, reprezentanți I.T.M. și O.P.C., au acționat, în intervalul orar 09:00-13:00, în orașul…

Recomandările noastre