Timișoara: două persoane cercetate pentru pornografie infantilă și viol asupra unui minor – unul dintre suspecți, de 24 de ani, a fost reținut – cealaltă persoană, de 21 de ani, este căutată

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Timișoara, au început urmărirea penală împotriva a două persoane, suspectate de pornografie infantilă și viol săvârșit asupra unui minor de 14 ani.

Ancheta a arătat că, în aprilie 2025, cei doi ar fi determinat victima să întrețină acte sexuale cu ei, realizând în același timp materiale video. În septembrie 2025, după ce minorul a refuzat să continue actele sexuale, suspecții ar fi distribuit pe o rețea de socializare materialul pornografic realizat anterior.

La 29 octombrie 2025, unul dintre suspecți, în vârstă de 24 de ani, a fost reținut, iar procurorii au cerut arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile. Cealaltă persoană, în vârstă de 21 de ani, se sustrage urmăririi penale, iar autoritățile au solicitat arestarea în lipsă.

Pe tot parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție și de drepturile prevăzute de Codul de procedură penală.

Foto: arhiva

Recomandările noastre

Cele mai citite articole