Timișoara: circulația rutieră va fi închisă pe strada Ulpia Traiană în următoarea perioadă – trafic restricționat pe strada Ștefan Octavian Iosif și în intersecția bulevardul Republicii cu strada Jiul

La solicitarea Aquatim, Comisia de Circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a aprobat restricționarea sau, după caz, închiderea traficului rutier, în vederea executării lucrărilor la obiectivul ”CL12: Execuție rețele de apă și canalizare, Timișoara SUD Lot 2”, începând cu data de 15 ianuarie. 

Astfel, circulația rutieră va fi închisă pe strada Ulpia Traiană, în intervalul orar 8:00-17:00, după cum urmează:

  • 15 ianuarie – 15 februarie, tronsonul cuprins între strada Mareșal Alexandru Averescu și bulevardul Liviu Rebreanu
  • 15 martie – 15 aprilie, tronsonul cuprins între bulevardul Liviu Rebreanu și strada Eneas.

De asemenea, în perioada 15 ianuarie – 5 aprilie, traficul rutier va fi restricționat pe strada Ștefan Octavian Iosif, pe tronsonul cuprins între strada Ștefan cel Mare și strada Iepurelui. Între orele 18:00-08:00, accesul auto la proprietățile alăturate nu va fi îngrădit.

Totodată, în perioada 15 ianuarie – 15 martie, se vor institui restricții rutiere temporare în intersecția bulevardul Republicii – strada Jiul pentru realizarea unei benzi de încadrare dreapta, spre splaiul Nicolae Titulescu. Astfel, se va restricționa prima bandă de pe Republicii, în direcția centru și prima bandă de pe str. Jiul, în direcția splaiul Nicolae Titulescu. Suplimentar, pentru a evita îngustarea în intersecție, va fi restricționată și prima bandă de la ieșirea din Pasajul Jiul.

Lucrările de la intersecția Republicii – Jiul sunt realizare de PORR Construct, în cadrul unei dezvoltări private. Măsura va optimiza circulația în intersecție și a fost cerută prin planul urbanistic zonal aferent.

Se recomandă șoferilor să folosească rute alternative pe perioada desfășurării lucrărilor.  

VIDEO. Timișoara: Alfred Simonis explică viitorul echipei de fotbal Poli – “eu nu pot să accepta că sunt orașe cât un cartier dintr-un oraș fălos ca Timișoara care au echipă în Liga 1 – spre să convingem un om de afaceri să preia echipa, timișorean am mari rezerve, ăștia sunt zgârciți“

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a declarat într-un podcast local că proiectul de reconstrucție a clubului Poli Timișoara a fost asumat încă din campania electorală, însă este unul complex,…

Recomandările noastre