Timiș: focare de Covid-19 la Spitalul din Sânnicolau Mare și Spitalul Județean Timișoara – două decese din cauza virusului în ultima săptămână

Direcția de Sănătate Publică Timiș anunță că la nivelul județului sunt două focare de Covid-19. Acestea sunt la Spitalul orășenesc Sânnicolau Mare – secția medicină internă cronici, cu opt cazuri confirmate și la Spitalul Județean Pius Brînzeu Timișoara – secția neurologie I cu trei cazuri confirmate.

În ultima săptămână, 227 de persoane au fost confirmate cu Covid-19, dintre care 19 la peroane sub 18 ani.

De asemenea, în ultima săptămână s-au înregistrat două decese din cauza virusului.

Timișoara: alertă medicală – patru copii diagnosticați cu meningită virală în ultima săptămână – simptomele comune sunt febra ridicată instalată brusc, durerile intense de cap, greață, vărsături, sensibilitatea la lumină, somnolența accentuată

Patru copii din Timișoara au fost diagnosticați cu meningită virală în ultima săptămână. Deși evoluția a fost favorabilă, medicii avertizează că simptomele nu trebuie ignorate și recomandă prezentarea de urgență…

Recomandările noastre