Instituția Prefectului Județului Timiș a anunțat programul manifestărilor organizate cu prilejul Zilei Drapelului Național al României, sărbătorită în data de 26 iunie 2026.
Evenimentele vor debuta la ora 09:40, la Catedrala Mitropolitană din Timișoara, unde va avea loc slujba de sfințire a Drapelului Național al României.
Ceremonia militară și religioasă va continua între orele 10:00 și 10:40, cu întâmpinarea oficialităților, prezentarea onorului și a raportului, salutarea drapelului de luptă și a detașamentului de onoare, precum și alocuțiuni susținute de reprezentanții autorităților.
Programul mai include primirea Drapelului României care urmează să fie înălțat pe catarg, binecuvântarea și sărutarea acestuia, urmate de momentul solemn al înălțării Drapelului Național concomitent cu intonarea Imnului Național al României, atât instrumental, cât și vocal.
Manifestările se vor încheia cu defilarea detașamentului de onoare.
Ziua Drapelului Național este sărbătorită anual pe 26 iunie, în memoria momentului în care tricolorul a fost adoptat oficial ca simbol național al României.
