Târgul de Crăciun din Timișoara, deschis pe 30 noiembrie, a fost vizitat de peste 1,7 milioane de persoane, potrivit unui comunicat al Casei de Cultură a Municipiului Timișoara (CCMT).
Un studiu sociologic realizat de Vasile Gherheș și Ciprian Obrad arată că 75% dintre participanți au evaluat organizarea târgului cu note între 8 și 10, iar peste jumătate dintre respondenți au declarat că au participat și la edițiile anterioare, două treimi revenind de mai multe ori pe parcursul evenimentului.
Decorurile și luminițele de Crăciun au fost apreciate de peste 80% dintre vizitatori, la fel ca organizarea târgului în cele trei piețe centrale ale orașului – Operei/Victoriei, Libertății și Sfântul Gheorghe – precum și concertele, spectacolele, patinoarul și activitățile pentru copii.
Directoarea CCMT, Camelia Mingasson, a subliniat că târgul rămâne cel mai atractiv eveniment cultural al orașului, atrăgând vizitatori și din străinătate. Târgul de Crăciun din Timișoara va fi deschis până pe 7 ianuarie 2026.
Spre comparație, Târgul de Crăciun organizat în Piața Mare din centrul istoric al municipiului Sibiu, vizitat până în prezent de 600.000 de persoane, cu 25 % mai mult decât în anul anterior, va rămâne deschis până în 4 ianuarie, au anunțat organizatorii marți, într-un comunicat de presă.
