Consiliul Local Timișoara a aprobat într-o ședință de plen desfășurată marți un Proiect de Hotărâre privind închirierea de către Municipiul Timișoara a rampei CF situată în stația Motru Est și a unui spațiu de depozitare situat în vecinătatea rampei.
Spațiile sunt necesare pentru a transporta cărbunele necesar societății Colterm SA pentru producerea de agent termic fără a recurge la intermediari.
Conform procedurilor interne ale CFR Infrastructură, închirierea de către o autoritate publică locală se face prin negociere directă.
“Prin H.C.L. nr. 439/2022 s-a aprobat închirierea de către Municipiul Timișoara a rampei CF situată în stația Motru Est și a unui spațiu de depozitare situat in vecinătatea rampei, pe o perioadă de până la 3 ani. Ulterior, s-a încheiat Contractul de închiriere nr. 436/2022 între Compania Națională de Căi Ferate ”CFR” S.A în calitate de Locator și Municipiul Timișoara în calitate de Locatar, având ca obiect închirierea parțială a rampei CF situată în stația CF Motru Est în suprafață de 270 mp, cu destinația încărcare-descărcare cărbune. Terenul este Primăria Municipiului Timișoara DIRECTIA GENERALA DE INVESTITII SI MENTENANTA Serviciul Retele Publice Compartiment Retele Hidrotehnice Bd. C.D. Loga nr.1 | 300030 Bd. C.D. Loga nr.1 | 300030 Timișoara Timișoara | (0256)969 | primariatm@primariatm.ro | www.primariatm.ro | (0256)969 | primariatm@primariatm.ro | www.primariatm.ro Pag. 2 din 2 închiriat pe o perioadă de 3 ani de la data încheierii procesului-verbal de predare-primire a bunului, parte integrantă din contractul nr. 436/01.09.2022, respectiv până la data de 16.09.2025. La expirarea perioadei pentru a fost încheiat contractul, acesta încetează de drept, urmând a se organiza o nouă procedură de închiriere prin licitație publică. Pentru asigurarea unui flux constant în procesul de încărcare cărbune, este necesar accesul permanent la o rampă CF, dar și la un spațiu de depozitare situat în stația CF Motru Est. Prin închirierea directă a rampei și a spațiului de depozitare se va evita achiziționarea de cărbune prin intermediari, ceea ce ar presupune costuri suplimentare“, se arată într-un Referat de Aprobare care însoțește Proiectul de Hotărâre.
