Timișorenii sunt invitați, între 6 și 28 septembrie 2025, la Indecis artist-run space, Bastion 3, la expoziția „Obiecte de uz casnic”, un proiect curatorial semnat de Teodora Talhoș, care reunește patru voci feminine puternice: Mimi Ciora, Loredana Ilie, Adina Oros și Lea Rasovszky.
Plecând de la expresia „obiect de uz casnic”, folosită ca insultă și perpetuată ca formă de discriminare, expoziția aduce în prim-plan felul în care societatea continuă să reducă femeile la simple roluri și funcții. Arta devine, astfel, un spațiu de rezistență și reflecție.
„Obiecte de uz casnic” nu vorbește despre statistici, ci despre vieți concrete. Artistele explorează experiența feminină prin instalații, textile, peisaje sonore și imagini ale corpului – între refugiu și armă, între fragilitate și rezistență.
Vernisajul are loc sâmbătă, 6 septembrie, de la ora 18:00, iar pe durata expoziției publicul este invitat să participe la evenimente speciale:
- 7 septembrie, 11:00 – Artist Stalk #3, întâlnire informală cu artistele;
- 11 septembrie, 18:00 – Tur ghidat cu curatoarea Teodora Talhoș;
- 24 septembrie, 18:00 – Tur ghidat cu Teodora Talhoș și Loredana Ilie, urmat de cină comunitară;
- 28 septembrie, 11:00 – Finisaj cu ultim tur ghidat și brunch.
Expoziția este o invitație la dialog, reflecție și solidaritate, în acord cu cuvintele poetei și activistei Audre Lorde: „tăcerea ta nu te va proteja”.
