În perioada 14-15 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier Timiș au desfășurat, în baza Planului Național de Prevenire și Combatere a Conducerii Autovehiculelor sub Influența Băuturilor Alcoolice sau a Substanțelor Psihoactive, o acțiune la nivelul municipiului Timișoara.
Scopul acestei acțiuni a fost creșterea gradului de disciplină rutieră prin prezența activă a polițiștilor pe principalele artere de circulație și prin depistarea și sancționarea participanților la trafic care nu respectă normele rutiere.
“În urma activităților desfășurate, au fost legitimate 1.006 persoane și verificate 869 vehicule, toți conducătorii auto fiind testați cu aparatul etilotest. Ca urmare a neregulilor constatate, au fost aplicate 48 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 23.287 de lei, și au fost constatate 10 infracțiuni la regimul rutier, dintre care: 5 pentru conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a substanțelor psihoactive, 1 pentru conducerea unui autovehicul fără a deține permis de conducere și 2 pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat. Ca măsură complementară, au fost reținute 15 permise de conducere, în vederea suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, și au fost retrase 5 certificate de înmatriculare“, a transmis Poliția Timiș.
Potrivit IPJ Timiș, prin desfășurarea acestor acțiuni, se urmărește intensificarea măsurilor de prevenție și creșterea siguranței rutiere.