Timiș: primul deces din cauza flurona, infecție simultană virusului gripal și Covid-19

Direcția de Sănătate Publică Timiș anunță că, la nivelul județului, a fost raportat primul caz de deces diagnosticat cu infecție simultană cu virusul gripal și SARS-Cov 2, numit flurona.

Potrivit reprezentanților DSP Timiș, este vorba despre o femeie de 65 de ani, cu multiple comorbidități, internată la Spitalul Municipal din Timișoara.

Astăzi, 12 ianuarie, la nivelul judetului Timiș, a fost raportat primul caz de deces diagnosticat cu infecție simultană cu virusul gripal si SARS-Cov 2. Este vorba de o pacientă în vârstă de 65 de ani, cu multiple comorbidități, internată în cadrul Spitalului Municipal Timișoara, care a prezentat simptomatologie accentuată și a fost testată PCR multiplex in data de 11 ianuarie. Pacienta nu era vaccinată antigripal și nici împotriva variantei Omicron„, transmite DSP Timiș.

Maraton de vaccinare la Stadionul CFR

A fost dat startul maratonului de vaccinare organizat de Ziua Armatei României la centrul de vaccinare al Spitalului Militar Timișoara. “Împreună pentru viață – Împreună pentru viitor! Până mâine seara…

Recomandările noastre