Ministrul spaniol al Educaţiei a lansat un apel „să nu se lase garda jos” în faţa pandemiei în vederea începerii noului anului şcolar, anunţând măsurile în vigoare, precum masca obligatorie pentru elevi de la vârsta de şase ani, distanţa de 1,2 metri între bănci şi capacitatea maximă pentru cursurile cu prezenţă fizică, relatează AFP.
Pentru a „miza pe o prezenţă fizică maximă” în şcoli, purtarea măştii sanitare rămâne obligatorie începând cu vârsta de 6 ani, o măsură intrată în vigoare anul trecut, alături de altele precum spălarea frecventă a mâinilor, sau ventilarea claselor, a explicat ministrul.
O uşoară schimbare a intervenit totuşi: distanţarea „interpersonală” între elevii din clasă s-a redus de la 1,5 la 1,2 metri, însă regiunilor spaniole le revine sarcina de a decide cu privire la aceste măsuri.
Subprefectul PSD Timiș, Sorin Ionescu: două fetițe de 6 ani, din Ucraina, învață în grupa de limba sârbă de la P.P.14 din Timișoara, unde director este un membru PSD
Subprefectul PSD Timiș, Sorin Ionescu, a efectuat o vizită la Grădinița cu Program Prelungit nr. 14 din Timișoara, unde două refugiate din Ucraina au fost înscrise în grupa de limba…
